סיכום הטקסים הממלכתיים בקרית ביאליק / אבנר בטיסט
8/05/2009
 
 
הגדל

השנה ביקרתי בקרית ביאליק בשלושת הטכסים – יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות. הסיבה ללכתי לטכסים דווקא בקריה זו, היא שיש בה יחס אוהד ביותר לנושא ההנגשה ולבעלי מוגבלות ובמועצתה מכהנת היום דר' רויטל שורץ-סבירסקי כחברת מועצה. רויטל, הידועה במלחמתה למען הנגשת העיר ופעילויות רבות בנושא הסברת נושא הנגישות בקריה ומחוצה לה, אינה זקוקה כאן להצגתה, אך אציין שלאור מינויה לחברת מועצה בצד תפקידה בנגישות בכלל ובנגישות ישראל בפרט, חשנו (היא ועבדכם) שעדיף שאת הבקרה על הפעילות בעיר והסקירות בנושא, אכין אני ולא היא על מנת לא להגיע לניגוד בין 2 תפקידים אלו שלה. עלי לציין שעם זאת היא ממשיכה לדחוף לפעילות בנושא זה בעירה אף ביתר שאת.

לפני שנה סיקרה רויטל את טכס יום הזיכרון לחללי צה"ל ואני את טכס יום העצמאות ושנינו חלקנו שבחים לעיריה על נגישות ההגעה למקומות קיום הטכסים ובהם עצמם (פורסמו באתר נגישות ישראל).

השנה הוספתי לכך את סיקור טכס יום הזיכרון לשואה. אני רוצה לציין שמצאתי נכונות מלאה אצל ראש העיר ומטהו לעשות ככל הניתן למען ההנגשה והשתתפות בעלי מוגבלויות בטכסים, אולם אביא כאן את הבעיות שהתגלו/נוצרו ללא כחל ושרק וללא טיוח על מנת שמה שניתן ישופר בשנה הבאה וגם כדי להראות שתמיד ניתן לשפר בהנגשה, בהכנת האירועים ובמהלך קיומם ולפעמים הבעיות מתגלות בפרטים הקטנים, גם ללא כוונת הדרג העליון.

אני רוצה לציין שכל הטכסים היו יפים ומרגשים מאד וזו עוד סיבה לנסות ולהביא להשתתפות כמה שיותר בעלי מוגבלות להשתתפות אליהם.

א. טכס יום השואה והגבורה

הטכס נערך במרכז חן ברח' קרן היסוד בקרית ביאליק בקומה השניה. מלכתחילה היה ברור שבעל מוגבלות בכסא גלגלים או בעל מוגבלות אחרת המתקשה בעליה/ירידה במדרגות לא יוכל להשתתף בטכס ללא עזרה של אנשים אחרים. איני נוהג להשתתף בטכסים שאינם מאפשרים לי גישה עצמאית, אך על מנת לסקור את הערב וכן את המקום במצבו היום (מתוכנן בעתיד הרחוק להפכו לנגיש). כמו כן, הוברר לי שתכנון העיריה היה לערוך טכס זה באולם נגיש שהקמתו תסתיים תוך כמה חודשים אך בגלל עיכובים, הבניה לא הסתיימה.

גרם המדרגות מבחוץ
גרם המדרגות מבחוץ
חלק מגרם המדרגות מבפנים
חלק מגרם המדרגות מבפנים

ליד מקום הטכס היו מספר חניות נכים מסודרות. על מנת להגיע לטכס, נעזרתי אני ונכים אחרים במספר עובדים שהעלו כל אחד מאתנו כשהוא ישוב בכ"ג שלו בגרם מדרגות ארוך. בטכס עצמו ניתן לי מקום בשורה הראשונה שם ישבה גם חברת המועצה – רויטל.

הטכס כמתואר, לא היה במקום נגיש, אולם לאור הסברי העיריה, פניתי לבדוק את המרכז החדש הגדול, שמתוכנן להכיל עד 900 מקומות.

העבודות נמשכות במרץ
העבודות נמשכות במרץ על המרכז הרב תכליתי דפנה

המרכז מאד מרשים מבחוץ ונראה היה שהעבודה עליו לא פוסקת. מבירור עם ראש העיר אלי דוקורסקי ששמח לעדכנני ואח"כ בנושא הפרטים הקטנים עם מ"מ מהנדס העיר קובי צורי, נתבררו הדברים הבאים:

המרכז הוא מרכז רב תכליתי (תרבות וספורט) בן 2 קומות. בקומה הראשונה יערכו חוגים רבים ובקומה השניה יהיה אולם הכנסים והטכסים.

ההנגשה:

  1. חניות נכים ושיפוע עליה למדרכה.
  2. מעלית מתאימה לבעלי מוגבלות בין 2 הקומות. במעלית – הודעות קוליות לעיוורים. בין המעלית ויעדים חשובים יהיה פס מחוספס שנותן לעיוור ולכבד ראיה לחושו ברגלו או במקלו על מנת להגיע ממקום למקום.
  3. באולם הראשי (900 מקומות) תהיה תקרה אקוסטית כך שהשמיעה תהיה טובה לטובת כבדי שמיעה.
  4. שירותי נכים בשתי הקומות (בכל מקום בו יהיו שירותים רגילים יהיו גם שירותי נכים).

כאמור, איננו מסתפקים בתכניות והצהרות ולכן בכוונתי ובכוונת רויטל ללוות את הבניה ולבדוק הנגשתה. כך שהבניין יהיה למופת בהנגשתו ויענה על צרכיהם של בעלי מוגבלויות שונות.

רמפה ניידת שהובאה ביום הטכס
רמפה ניידת שהובאה ביום הטכס
רויטל בטכס יום הזיכרון בקרית ביאליק
רויטל בטכס יום הזיכרון בקרית ביאליק

ב. טכס יום הזיכרון ברח' ירושלים ליד אנדרטת הזיכרון

בהגעה לאיזור הטכס לא היתה בעיה וניתן לי לעבור את מחסום העיריה/משטרה ולהגיע עם מכוניתי לקרבת מקום האירוע. הטכס עצמו התקיים על רחבה מורמת מעט מהכביש ולכן הביאה העיריה רמפה ניידת שהוצמדה לרחבה (כמובן שבעל מוגבלות הולך צריך להזהר לרדת בחזרתו לכביש מהחלקה בשיפוע ועדיף להיעזר ביד תומכת או שיותקן בו גם מעקה צידי, כמו כן יש לדאוג לאי תזוזה של השיפוע וצמידותו לרחבה המוגבהת).

אני מביא כאן צילום של השיפוע שהונח במקום וכן צילום מהטכס בה נראים חברי המועצה וביניהם גם רויטל בכסא הגלגלים שלה (הכל ברמה אחת ללא בעית נגישות).

לתמונות מהטכס ניתן לצפות בלינק לתמונות שצולמו והופיעו באתר "ידיעות הקריות".

ג. טכס ערב חג העצמאות

על טכס ערב יום העצמאות עדיף לקרוא בכתבתי הקודמת, אך אתן כאן תיאור וסיכום קצר.

הטכס נערך בפרק באפק. בזמן נסיוני להגיע בדרך בה הגעתי לפני שנה, נעצרתי זמן רב בידי שומרים ושוטרים שלא הסכימו בשום אופן שאעבור עם מכוניתי לקרבת האירוע. הדבר הפתיע אותי כי שנה קודם לכן נתנו לי ללא ויכוחים לעבור והשנה הייתי מתואם עם ראש העיר וחבר הנהלה שלו, כך שהופתעתי כשלא עזרה לי הזכרת שמותיהם. מצד שני לאחר שדיברתי עם נציג העיריה הוא הורה לי לחזור למקום המחסום "הוא ידבר אתם" ואמנם בזכות זה או התעקשותי נתנו לי להכנס לבסוף אך לא להגיע לחניות נכים שהיו פנויות מרכבים (אולי בגלל הצבת דוכנים בקרבתם). על פי בקשתי הפנו אותי לשירותים שהיו סגורים ומאוחר יותר הודיעו לי שיש שירותים כימיים בדיוק בכיוון ההפוך אך כבר לא היה בכוחי להגיע אליהם.

משניסיתי להכנס לשטח המגודר שליד הבמה (כמו שנה קודם לכן) שוב לא ניתן לי הדבר ואף נדחפתי ע"י עובד חברת השמירה שהופעלה ע"י העיריה ונפלתי על גבי. רק לאחר שהקהל הרימני ודרש שיכניסוני התעשת השומר ונתן לי להכנס. מאוחר יותר ראיתי שבעקבותי נתנו לעוד בעל מוגבלות להכנס.

המופע היה יפה מאד ושוב כמו בטכסים האחרים נהניתי בעיקר מהופעות צעירי ביאליק (למרות שהופיעו גם אמנים אורחים).

תמונות יפות נוספות מהטכס (שחלקן מלמדות על צפיפות הקהל ליד גדר המתחם הסגור בו ישבתי, ולכן מראים את חשיבות ישיבת בעלי המוגבלות בתוכו ללא אפשרות להיות נדחפים או מופלים על הקרקע ע"י הקהל הנלהב) ניתן לראות בקישור לתמונות של צלם "ידיעות הקריות".

סיכום

אם לסכם את 3 הטכסים ניתן לומר שפרט להיותם יפים ומרגשים הרי שהעיריה בראשות ראש העיר מר אלי דוקורסקי השתדלה לאפשר לבעלי מוגבלות להשתתף בהם. אני מצפה שתוך מספר חודשים יבנה המרכז התרבותי הנגיש ואז תפטר בעית טכס יום השואה. לגבי מה שארע בטכס יום העצמאות – על העיריה לתדרך את השוטרים, עובדי חברת השמירה והאחראים עליהם על נושא היחס לבעלי מוגבלות והצורך לאפשר להם להגיע למקום האירוע ולמקומות מתאימים.

אני מציין שכבר הספקתי לקרוא בפורומים של בעלי מוגבלויות על מקרים נוספים בהם לא נתנו להם לעבור במחסומים והם לא יכלו להשתתף בטכסים של ימי זיכרון וחג אלו, ומאחל לכולנו שבשנה הבאה בעקבות פעילותה החשובה של "נגישות ישראל" וגופים אחרים, יוכלו יותר בעלי מוגבלות להגיע ולהשתתף באירועים אלו ובאחרים ולא יעצרו בדרכם.

אני מודה לראש העיר קרית ביאליק מר אלי דוקורסקי, לדר' רויטל שורץ-סבירסקי ובעלי תפקידים נוספים בעירית קרית ביאליק על הרצון לסייע ועל הסיוע לי ועל פעילותם בהנגשת האירועים והעיר ועוד פעילויות התורמות לשילוב בעלי מוגבלויות כחלק אינטגרלי של הקהילה.

אבנר בטיסט

 

קישורים:

  1. כתבתי על "הרפתקאותי" ביום העצמאות".
  2. תמונות של "ידיעות הקריות" מטכס יום הזיכרון 2009 בקרית ביאליק.
  3. תמונות של "ידיעות הקריות" מטכס ערב חג העצמאות 2009 בקרית ביאליק.

 

לטורים נוספים של אבנר בטיסט

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד