לתת את הנשמה ואת הלב
13/09/2009
 
 

לתת את הנשמה ואת הלב

מאת: אבנר בטיסט 7.9.09

 

בתאריך 6.9.09 נערך באשכול הפיס בקרית ביאליק ערב חשיפה למתנדבים בחסות עיריית קרית ביאליק, משרד החינוך והחברה למתנ"סים. לאחר התכבדות בכיבוד קל,

אלי דוקורסקי - ראש עהעיר קריית ביאליק

הושמעו ברכות ע"י ראש העיר מר אלי דוקורסקי ונוגנו קטעי נגינה בביצוע תלמידי הקונסרבטוריון העירוני.

 

 בהמשך הערב, ניתנה הרצאה בשם "המתנדב אינו מובן מאליו" ע"י מר יורי הירשפלד, שהלהיב את הקהל בנהלו דו שיח לוהט עם הקהל שנענה לו ברצון תוך ביצוע תנועות תיאטרליות ושפעת בדיחות וסיפורים כמו הערות לנוכחים בקהל שבנסיבות אחרות יכלו להיחשב למופע סטנדאפ מבריק. אולם העיקר בהרצאה היה תכנה הרציני שנסוב על מהות ההתנדבות ופעולות המתנדב כאשר הפרובוקטיביות של ההופעה רק מסייעת לחשיבה ולהשתתפות הקהל בהרצאה/דיון שהעלתה שאלות וענתה תשובות בנושא זה. אייורי הירשפלד מרצהן פלא שמדי פעם, ובמיוחד לאור הצהרותיו החוזרות ונשנות לקראת הסוף על כמות הדקות שנשארו לו, התגובות מהקהל היו – "אתה יכול להמשיך כמה שאתה רוצה"! הגישה לאולם היתה נגישה ולידו גם שירותי נכים נגישים אלא שהאולם עצמו, כלל רק שורה נגישה למחצה אחת, היא השורה האחרונה שממנה נכנסים לאולם, כאשר למעבר לשורות אחרות יש לרדת במדרגות על מנת להגיע לשורות האחרות. גם השורה האחרונה, הורכבה מקבוצה של כסאות מחוברים ביניהן כך שהכסאות להן היתה נגישות היו בודדים ובקצוות. למי שהגיע בכ"ג, ניתן כמובן לשבת בו מאחורי ובצד שורה זו אך זה כמובן מוגבל למקומות בודדים.. לכנס הגיעו מתנדבים רבים מבין המתנדבים בקריה.

 המתנדבים מקשיבים ברוב קשב

בשנה האחרונה ניתן לציין שעיריית קרית ביאליק בראשות מר אלי דוקורסקי הפועל עם חברי העירייה ובמיוחד עם חברת המועצה והאחראית על מתנדבי הצפון של נגישות ישראל – ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי, העלו את נושא ההתנדבות וההנגשה בדרגה אחת קדימה, כאשר מתקיימים אירועים רבים הקשורים בנושא ההתנדבות וחשוב לציין שהם נעשים בשיתוף בתי הספר וארגונים נוספים. כמו כן לאחר ההנגשה האחרונה שנעשתה בפארק גדורה (ראה קישור לכתבה בנושא) אנו מצפים כולנו לסיומו של הפרוייקט הגדול של מרכז הפיס הרב תכליתי והמונגש לאנשים בעלי מוגבלויות כולל עוורים וכבדי ראיה ושמיעה

המרכז הרב תכליתי הנגיש - או טו טו גמור

המוקם ברח' דפנה ליד אשכול הפיס הישן שסיומו מוערך למחצית אוקטובר (ראה קישור, כתבה מעדכנת תצא עם סיום הבניה והשקתו)

.

בנוסף לא ניתן שלא להזכיר פעולות נוספות בנושא הנגשה מאז נבחר מר אלי דוקורסקי - הנמכת מדרכות במעברי חצייה בצידי רחובות נוספים (סובב קיריון), שיפוץ הספריה העירונית והנגשתה ע"י מעלית ולכבדי שמיעה - שמתחיל בימים אלו ועוד הנגשת מבני ציבור בעיר (מעלון בבניין העירייה, תיקצוב להנגשת בתי ספר, לשכת הרווחה ומתנ"סי דן וצור-שלום ומתקני שעשועים נגישים בפארק אסתר - כשההחלטות על כך כבר אושרו).

 

לאור פטירתו המצערת של ראש העיר לשעבר, מר דני ז'ק ז"ל (1934-2009), יקראו 2 מבני התרבות כולל קומפלקס הגנים ובתי הספר ברח' דפנה על שמו והמרכז כולו יקרא: "מרכז דני ז'ק לחינוך, תרבות ואומנויות". לצערם של כל מכיריו ובהם עובדי העיריה ותושבים רבים, לא זכה מר דני ז'ק, שהיה ראש העיר בשנים 1985 – 2003 ואח"כ עמד בראש ארגוני מתנדבים, לזכות ולראות בהשקת המרכז הרב תכליתי שהוא היה יוזמו, וזאת מפאת מותו המצער בתאריך 5.9.09 . למטה מופיע קישור להספד שנשא בהלווייתו ב- 7.9.09 מר אלי דוקורסקי, ר' העיר קרית ביאליק.

 

אני מאחל לקרית ביאליק ולעוסקים במלאכת הקודש, המשך פעילות מבורכת בנושא ההתנדבות וההנגשה.

 

אבנר בטיסט

 

קישורים:

 

  1. הכתבה על הנגשת פארק הגדורה.
  2. הכתבה עם הפרטים על המרכז הרב תכליתי.
  3. הספדו של ראש העיר קרית ביאליק לדני ז'ק
  4. רויטל על דני ז'ק ותרומתו לאנשים עם מוגבלויות
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד