בעיית נגישות במרבד ברחוב הארבעה
13/09/2009
 
 

                       

  1. בעיות הנגישות במרב"ד ברח' הארבעה 12 בתל אביב אינן חדשות. אל המרב"ד (מכון רפואי לבטיחות בדרכים) הכפוף למשרד הבריאות מגיעה לבדיקות נהיגה אוכלוסיה גדולה של נכים (פרט לעברייני תנועה,מורשעי שכרות וסמים,מבקשי רשיון לרכב כבד וציבורי ועוד) ובהם אחוז גבוה של אלו בעלי כסאות גלגלים המבקשים לעבור לואנים וכאן בודקים אותם ומחליטים על האיבזור המתאים להם. קיימות גם בדיקות בעקבות חשש להרעה בבריאות (למשל כשנכה מגיע לועדת ניידות וטוען להחמרה – הוא נשלח לעתים למרב"ד).
  2. בעיית הנגישות קיימת לגבי נכים המגיעם בכסאות גלגלים. קיימת בעית נגישות בבניין המרב"ד ברחוב הארבעה 12 בת"א בנוגע לשימוש במעלית לקומת הועדה (קומה שנייה). בעניין זה אציין שהבעיות החמורות ידועות כבר שנים רבות וניתן ללמוד עליהן משאילתה של רן כהן מ- 20.12.06 בנושא לשר הבריאות. שר הבריאות טען שהבעיה ידועה זמן רב ומטפלים בה ומנסים להגיע לפתרונה מזה  שנתיים!!! ז"א משנת 2004!!!! (ראה את השאילתה והתשובה לה בהמשך למטה). אציין כאן את עיקרי התשובה של שר הבריאות:

" לפני כשנתיים נערכה בדיקה להתאמת נגישות המקום ונמצא כי המקום אינו מתאים לייעודו וכי לא ניתן לבצע בו שינויים מרחיקי לכת. ההמלצה היתה לשקול מעבר למקום מותאם יותר. קיימת תוכנית להרחבת המעלית בכניסה הראשית ולהתאמת המעלית בכניסה הסגורה."

  1. ואכן נערך שיפוץ ולהלן ממצאי נכונים ליום 27.7.09 : במקום נערכו שיפוצים. שירותי הנכים בקומת הבדיקות (קומה 1 מעל קומת הקרקע הם גדולים ביותר כ- 2.5 על 3.5 מ' ומכילים את כל הנדרש על פי תקנות הנגישות אף כי עושים רושם ישן (ניתן היה לשפר המראה)). לעומת זאת המעלית שקצת הורחבה, עדיין בעיתית מאד ואינה עונה על צרכי כל הנכים שכפי שציינתי רובם מגיעים לבדיקות בכסא גלגלים רגיל או ממונע.
  2. דלת הכניסה של המעלית נפתחת עם כריזה אך לפרק זמן קצר ביותר ומיד נסגרת. נכה בכ"ג רגיל יתקשה להכנס לפני שהיא תיסגר אך לנכה בכ"ג ממונע זה ממש בעייתי. אצלי לקח לי 4 נסיונות ללא הצלחה עד שמתנדבת לחצה לי על הכפתור באופן רציף והכניסה ידה למעלית כך שלא תיסגר לפני שאכנס. הבעיה היא שלרוב הנכה לוחץ על הכפתור ונמצא קרוב למעלית ואז, בגלל גודלה הוא צרך לתמרן קצת אחורה ולהכנס ובינתיים הדלת נסגרת.
  3. הבעיה הגדולה ביותר היא גודל המעלית או יותר במדויק גודלה הבלתי מספיק. המעלית קצרה מדי ולכן לא ניתן היה לסגור את דלתה בזמן שנעמדתי בה. לקח לי ולמתנדבת בריאה מס' נסיונות רב בהם נאלצתי ממש לתקוע את עצמי בקיר הנגדי לכניסה כשאני בקושי מצליח לא לזעוק מכאבים כשכפות רגלי נלחצות אל הקיר בכח ומתעוותות. אין כל סיכוי שללא כח המנוע של הכ"ג הייתי מצליח ללחוץ אותן כך שהדלת תוכל להסגר. אציין שגם חברי ממטה המאבק מר בני אור ביקר במרב"ד לאחר השיפוצים ונפצע ממש. הוא הגיש תלונה ופנה למשרדי הממשלה אך לא יצא מכך כלום.
  4. בזמן שבין שני הדיונים של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת ביום 28.7.09 בהם השתתפתי באופן פעיל, שוחחתי על כך עם מר שמואל חיימוביץ הנציב בפועל של הנציבות לזכויות הנכים. אציין שמר חיימוביץ, הפתיע אותי בכך שטען שאין מה לעשות בעניין אך טען להגנתו שתקנות הנגישות לא נועדו לענות על צרכי הנגישות של כלל הנכים אלא על אלו של 80 אחוזים מהם ולכן או שהנכים ישתמשו בכ"ג קטנים יותר או שישארו בבעייתם. לטענה זו לא הסכמתי ואף התיחסתי לכך בדיון בכנסת בועדת העבודה והרווחה, בו השתתפתי, ב- 28.7.09  שעה 13:00 (ראה פרוטוקול מס' 1 של ועדת משנה של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות), שדן באישור משרדי הממשלה את תקנות הנגישות. כמצוטט בפרוטוקול הדיון: (" אתמול הייתי במרב"ד ושם כמעט נפצעתי. אני רוצה פשוט להסביר למה אני מתכוון. דיברתי כאן עם חיימוביץ, הוא חבר טוב שלי, לפחות מצידי, והוא אומר לי תראה, אנחנו לא יכולים להנגיש לכולם. אנחנו מנסים לרוב. אז אני לא מקבל את זה."), איני יכול לקבל את העובדה שכסאות הגלגלים בעלי התקן האירופאי והאמריקאי שמספק משרד הבריאות לנכים (כולל המלצת מילב"ת) לא יוכלו להכנס לבדיקות במכון לבדיקות רפואיות הנמצא בבעלות אותו משרד.  זה אבסורד ומנוגד לשכל הישר!!!
  5. הפתרון – קיימים כמה פתרונות חליפיים:

א.      אם לא ניתן להגדיל את המעלית הפנימית בבניין הרבמ"ד (תופעה הקיימת גם בהרבה בניינים פרטיים ישנים בהם אין מעלית, ושם פותרות זאת משפחות של אנשים שהזדקנו או הפכו נכים מתקציבם הדל בעזרת בנית מעלית חיצונית) שיבנו מעלית חיצונית.

ב.       העברת חדרי הבדיקה או חלקם לקומת הקרקע.

ג.       כהצעת שר הבריאות בן-יזרי בתשובתו לרן כהן ב- 2006 – העברת המרב"ד לבניין אחר, ישן או חדש בו קיימת או ניתן לבנות מעלית מתאימה.

  1.   כפי שציינתי במהלך הדיון על תקנות הנגישות בועדת העבודה בנוכחות מיכל רימון (ראה כתבתי בטורים אישיים באתר נגישות ישראל – דיווח על הדיונים בכנסת (דף 2 של כתבותי) ובפרוטוקול הדיון(ראה למטה), ניתן גם לעבוד ולפתור בעיות קריטיות עוד לפני גמר אישור תקני הנגישות או תקנים המתוכננים לשנים הבאות (למשל על פי מר חיימוביץ אורך מעלית 125 ס"מ ואח"כ אורך של 140 ס"מ – אורכים אותם קיבלתי ממנו כבר בשנת 2007 והוא חזר עליהם בשיחתי עמו לפני הדיון). מקומות קריטיים כמו קופות חולים, משרדי ומכוני משרד הבריאות, כיתות לימוד ועוד – אמורים לענות לצרכי הנזקקים אף מתוך רציו וידיעה שהתקנות קיימות אך אישורן מתעכב (3 שנים על פי הח"כ אילן גילאון וכבר עוד 3-6 חודשים על פי התחייבויות משרדי הממשלה).

 

  1. ראה למטה השאילתה בכנסת משנת 2006 ותשובת שר הבריאות.

 

 

"שאילתא מס' 748 של חבר הכנסת רן כהן - לפרוטוקול.

 

748. בעיות נגישות לנכים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים

 

חבר הכנסת רן כהן שאל את שר הבריאות

ביום כ"ט בכסלו התשס"ז (20 בדצמבר 2006):

 

לאחרונה הגיעו אלי תלונות על בעיות נגישות לנכים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים ברחוב הארבעה בתל-אביב, שאליו נדרשים להגיע אנשים עם מוגבלות הן לצורך ועדות והן לצרכים אחרים. בין התלונות - דלתות, מעלית ושירותי נכים לא תקניים, דלפק קבלה גבוה ובעיות שילוט והכוונה.

 

רצוני לשאול:

 

כיצד ייפתרו בעיות נגישות אלו ומתי?

 

תשובת שר הבריאות יעקב בן-יזרי:

(לא נקראה, נמסרה לפרוטוקול)

 

בעקבות השאילתא בדבר תלונות על בעיות נגישות לנכים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים - מרב"ד, ברחוב הארבעה בתל-אביב, נערכו במקום, בשיתוף נציגי הנהלת המקום, שתי בקרות לגבי ההיבטים הייחודיים בתחום המבנה שבעניינם הופנתה השאילתא.

 

המרב"ד נמצא ברחוב הומה כל שעות היממה; במקום זה מרוכזים אתרים נוספים של משרד הבריאות, לרבות לשכת הבריאות המחוזית. במרב"ד פועלות ועדות רפואיות לניידות, ועדות כשירות נהיגה וועדות להתאמת גודל רכב לאנשים עם מוגבלויות שונות - פיזיות, חושיות, נוירולוגיות, קוגניטיביות, נפשיות ועוד. סמיכותו של המכון ללשכת הבריאות, שם מתקיימות גם ועדות בנושא התאמות מכשירי שיקום וניידות, לרבות כיסאות גלגלים, חשובה למטרות שיתוף פעולה בנושאים קשורים.

 

לפני כשנתיים נערכה בדיקה להתאמת נגישות המקום ונמצא כי המקום אינו מתאים לייעודו וכי לא ניתן לבצע בו שינויים מרחיקי לכת. ההמלצה היתה לשקול מעבר למקום מותאם יותר.

 

קיימת תוכנית להרחבת המעלית בכניסה הראשית ולהתאמת המעלית בכניסה הסגורה.

 

כמו כן, חשוב לציין שהמשרד פועל לריכוז כל יחידות משרד הבריאות במבנה אחיד חדש, לרבות המרב"ד. במצב זה יש לשקול עד כמה נכון לאפשר לבצע שינויים מרחיקי לכת במבנה הקיים, שכאמור בכוונתנו להתפנות ממנו.

 

אי לכך, נכתב דוח המתייחס לממצאים ולהמלצות הניתנות לביצוע במסגרת הקיים והניתן, לאלמנטים הקשורים לנגישות המבנה. הממצאים הועברו לגופים האחראים במשרד הבריאות, שבוחנים בימים אלה את האפשרויות והיכולות ליישום ההמלצות."

 

  1. לסיכום: על משרד הבריאות לאפשר בדרך זו או אחרת הגעת נכים בכ"ג תקניים שאושרו ע"י משרד הבריאות עצמו באופן עצמאי כשהם ישובים בכ"ג שלהם לבדיקות במרב"ד שאף הוא יחידה שלו.

 

 

אבנר בטיסט

 

 

קישורים:

פרוטוקול ועדת המשנה של ועדת העבודה והרווחה 28.7.09

 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים באתר משרד הבריאות

 

דיווח מדיונים בכנסת בנושא תעסוקה והנגשה ב- 28.7.09

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד