נכים ללא כנפיים - אבודים בקופ"ח הרמן
8/10/2009
 
 

 

על קופ"ח חולים הרמן שבקרית מוצקין נכתבו כבר מספר סקירות והוגשו מספר תלונות אך כנראה שמרפאה זו החליטה לעבור כל גבול ביחסה לבעלי מוגבלות (נכים וקשישים).

 

הזלזול והיחס המתנשא כלפי כל מי שאינו בריא ולוקה מבחינת גילו/נכותו במגבלות התניידות ואינו עונה מהקו הרשמי או לא רשמי אך ברור של קופ"ח כללית של צעירים תחילה – כבר נעלמה מזמן הבושה. אתה רואה שהפקידה מיתממת אליך כאשר גם היא וגם אתה יודעים שהיא משקרת, אך זה הקו הכללי של התשת החלשים כך שלא יטרידו ולא יופיעו במרפאות הקופה ואם כן אז רק בעזרת מלווה שישמש להם רגליים ופה.

 

חשבתי שכבר ראיתי הכל אך ב- 7.10.09 הבנתי שהמצב לא משתפר ועוד הולך ומורע למרות פניות נגישות ישראל והסקירות בעבר (ראה קישור למטה). אולי עם כנפי הפרפר - יצליח נכה להגיע לרופא עובדתית אני משמש גם כתב וגם סוקר של "נגישות ישראל" ומשתדל להיות מאד אובייקטיבי וכשהכינו בקופ"ח הרמן שירותי נכים, נתתי להם את הציון 10 עליהם ובירכתי על כך אך הבעיה העיקרית נשארה והיתה, פרט ליחס, המצאות הרופאים בקומה השנייה כאשר ללא מעלית הרופאים אינם מזדרזים לרדת לקבל את הנכים, הזקנים ואולי מי שאיתרע מזלו ושבר רגל, ולעתים אתה מוצא עצמך חוזר לביתך מבלי שרופא הטריח את עצמו לרדת אליך או אפילו הסכים לדבר אתך בטלפון כדי שתסביר לו את בקשתך. להלן פרטי המקרה המדובר:

 

א.      לאחר הגעה לתור שנקבע לי, הובהר שהרופאה שלי לא נמצאת כבר כמה ימים אך לא טרחו להודיע לי שלא אגיע או אקבע תור לרופא אחר. זאת על אף המאמץ והזמן שלוקח לי להתארגן ולצאת מביתי לאור נכותי.

ב.       הוסבר לי שלא הודיעו לי כי אין להם את מספר הטלפון הקבוע (גם תא קולי) והנייד שלי (אחרי 28 שנים במרפאה זו). כשהתעקשתי שירשמו את המספרים הם העלו את התכנה במחשב ואמרו ששני המספרים שלי כבר רשומים אצלם במערכת מימים ימימה אך כמובן לא ענו למה תירצו בשקר ולמה לא התקשרו.

ג.        בקשותי לפגוש רופא/ה אחרת על מנת  לקבל מרשם דחוף ולקחת תרופה הנדרשת לי לצורך הכנה לבדיקה פולשנית וכן אישור לאישפוז בביה"ח לפני ואחר הבדיקה (שלא לדבר על מבט במצב רגלי לאחר נפילה קשה ולאור מחלת עור חריפה) לא נענו.

ד.       הפקידות הורו לי לעלות אל מנהלת הקופה שהיא גם רופאה לקומה השניה ללא מעלית כאשר מזה 20 שנה אני חוזר ואומר להם שאיני יכול לעלות מפאת נכותי (נכות רפואית 100 אחוז ונכות ניידות 80 אחוז) ולצערי ולא אחת גם קיבלו אותי למטה (אך לא בכל הפעמים, תלוי ברופא וברצונו באותו יום).

ה.      לאחר שיחה שלהן עם הרופאה/מנהלת הקופה (לי לא נתנו לדבר אתה למרות בקשותי) הם הודיעו לי שהיא לא מכירה את התרופה (בבית המרקחת של הקופה הכירו אותה ומיד הציעו לי אותה אך לא יכלו לתת אותה ללא מרשם רופא) וגם לאחר שיחה על פי דרישתי עם אחראי בית המרקחת שאף בפני חזר ואמר שזו אכן התרופה שיש לקחת) טענו שאינה מוכנה לתת לי את המרשם.

ו.        הפקידות הודיעו לי שאם אני צריך את כל האמור אצטרך לנסות ולחזור פעם שלישית לקופה (באותו שבוע) ולנסות להתקבל ביום שישי שאז אין תורים מוזמנים, ולא עזר לי ההסבר שלאישפוז בבית חולים נדרש אישור ממרכז קופ"ח כללית וזה לוקח כמה ימים ואז לא אוכל לקבל את מבוקשי לפני הנסיעה לבית החולים ביום א'.

 

אז מה היה לנו כאן? זלזול בנכה ואי הודעה על ביטול תור למנוע ממנו את המאמץ והזמן בהכנה ליציאה מהבית. שקרים על מספרי טלפונים שאינם אבל בעצם כן נמצאים בקופה. נסיונות לסנוט בנכה שיצמיח כנפיים לאחר 25 שנה ויטפס לקומה לא נגישה עבורו. אי רצון של רופאה/מנהלת קופה להטריח עצמה ולרדת אליו. התממות שלא מכירים תרופה שכיחה שכל רוקח בבית המרקחת של אותה מרפאה מכיר. התעלמות מתור לבדיקה אליה מחכה הנכה מספר חודשים. ניצול אי הקמת מעלית לנכים, קשישים ונצרכים אחרים במשך שנים למרות הבטחות הקופה ונפנוף נכה הביתה ללא כל טיפול, מרשם או בדיקה, שאולי תעלה לו באי אבחון של סרטן ואי כריתת גידול סרטני.

 

אם למישהו יש מחשבה על כך שבמקרה נתקלתי בפרסונה שלא מסבירה פנים הרי טעות בידו. נכון היחס לנכה ידוע, אך עדיין ניתן לפתור את רוב או כל הבעיות אם הנכה ישב מול הרופא וזה יבדוק אותו וישוחח אתו. ההתנהגות נובעת מכך שהרופא מנסה לדחות ולבטל ככל האפשר את הצורך בירידתו אל המטופל וימציא כל תירוץ על מנת להמנע מכך. מאידך, רופאים רבים דורשים שמטופל יבוא אליהם ומתנגדים לקבל ממנו הודעות בטלפון ובטח לא מכלי שלישי. כמה מוזר ומדאיג הוא הדבר, שחוסר הנוחות בירידה אל מטופל נכה או קשיש נתפסת כאי נוחה עד כדי כך שהרופא ולא המטופל, הוא המוותר על המפגש הפיסי רק על מנת ולא להצטרך לירידה ועליה במדרגות הכוללת אולי גם בצורך לפנות חדר לבדיקה ועולה לו בזמן יקר לדעתו. 

 

* על קופ"ח כללית – מרפאת הרמן, הוגשו כבר מספר תלונות על ההנגשה והיחס. כמו כן לא כל הרופאים/ות והפקידים/ות הם כאלו. היתה אפילו רופאה שעבדה בעבר וביקשה ממני שכנכה הפועל להנגשה אעשה להקמת המעלית כי היא לא יכולה לראות את הזקנים שמגיעים למשרדה בקומה השנייה במצב של כמעט התקפת לב והיא חוששת שזה יקרה למישהו. אך לצערי לא כולם כמוה.

 

** אין האמור כאן בא ללמד על כל המרפאות או כל העובדים/רופאים אך עד שהנהלת הקופה לא תטפל במקרים כאלו בצורה רצינית, אנו נידונים כבעבר, לשמוע על עוד ועוד מקרים כאלו. אני תקווה שפנייתי ופניית אחרים למוסדות ביקורת רלבנטיים תשנה ולו במעט את היחס.

 

קישורים:

 

קומה שניה ללא מעלית בקופ"ח הרמן בקרית מוצקין – תלונת נגישות ב"נגישות ישראל"

 

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד