ישונה חוק הצגת התו בחניית הנכים!
15/02/2010
 
 

מאת: אבנר בטיסט


 

בתאריך 8.2.10 התפרסם בגלובס שבית המשפט המחוזי בירושלים דחה את ערעור העיריה והשאיר על כנה את החלטת ביהמ"ש לענינים מקומיים בירושלים שקבעה שאין חיוב בהצגת תו חניה של נכה בחלון המכונית בעת חניה בחניית נכים.

 

לטענתי - התקדים הנ"ל וההחלטה הזו אינם טובים לנכים מהסיבות הבאות:

 

א.  עד כה, כשהיה ברור שמי שאינו מציג תו חוקי שכזה מקבל קנס, יכלו גורמי משטרה ופקחי עיריה להדביק קנסות לרכבים שבהם לא הוצג תו רלוונטי. כמו כן, נכים רבים שהגיעו למקום בו חנו רכבים כאלו ולהם נשאר או לא נשאר מקום חניה, התקשרו למשטרה/עיריה וביקשו שיבואו להזיז את הרכבים הללו או לחליפין לקנוס אותם על מנת להרתיע ולהוריד את כמות החונים כך בחניות נכים.

ב. ברור שכעת יכול להיות מצב בו אנשים יחנו כך במודע מבלי לחשוש מקנסות. העניין הוא שחלק מרכבים אלו אכן יהיו של נכים, ואז הפקח/שוטר יחשוב פעמיים אם להגיע למקום.

ג. בזמנו הזהרתי מתנדבים צעירים בפגישה של מתנדבי נגישות ישראל שלא להתעמת עם בעלי רכב שחנה ללא תו נכה בחנית נכים (כי זה עלול להסתיים בפגיעה אלימה עד דקירה) והמלצתי שמקסימום יתקשרו למשטרה/עיריה. ברור שהיום במידה שיפנו לחונה ישירות הוא אף יכול להיות נכה ומאידך אם יתקשרו למשטרה/עיריה יתכן ויענו בכך שיתכן והכל חוקי והחונים הם נכים החונים על פי חוק.

 

ד. עד כה, חלק מהאכיפה נעשה בידי נכים שפנו לחונים, למשטרה/עיריה ואף העלו תמונות רכבים כאלו לאינטרנט ושלחו מכתבים לעיתונות ולרשויות. ברור שהמצב החדש מונע חלק גדול ממאמץ זה ואף אם יפנה נכה ישירות לחונה כזה (דבר שלעתים נענה בכל זאת בפינוי המקום ע"י החונה), לאור ההחלטה האחרונה יתכן שהתשובה מתופס המקום תהיה שהוא אינו חייב להציג את התו ולתת דין וחשבון לנכה

ה. ברור שמבחינת החוק חניית אדם שאינו נכה במקום אינה חוקית אך ברור גם מה יקרה בשטח.

ו. כל האמור לעיל נכון למרות שלניידת משטרה יש אפשרות לבדוק אם הרכב החונה הוא של נכה בעל זכות חניה בחנית נכים, אך ברור שהמוטיבציה תרד לאור הסיכוי הקטן יותר שבוצעה עבירה והצורך בבדיקה.

 

לאור הנ"ל ראוי לטעמי שארגוני הנכים והשדולה למען הנכים בכנסת, ייזמו תיקון לחוק כך שיאמר בו שגם בחנית נכים יחויב נכה להציג את תו הנכה החדש. כמובן שביה"מש או המשטרה יכולים תמיד להתחשב בחלק מהמקרים שיובאו לפניהם (למשל איבוד התו והודעה למשטרה, מצב חירום וכו') ולבטל את הקנס.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד