קלנועיות ברכבת – קול המשיח נשמע בארצנו
14/03/2010
 
 

מאת: אבנר בטיסט

 

מעתה ניתן יהיה לנכה לעלות לרכבת עם קלנועית ולא רק עם כ"ג וכ"ג ממונע.

בשורה משמחת לבעלי מוגבלות. עוד מחסום נפרץ תודות לעבודה משותפת של ח"כים ועמותת נגישות ישראל. יש לזכור שיש לחכות למימוש בתקנות או לפחות להודעות מפורטות.

 

ברביעי לדצמבר 2009, הודיעה הנהלת הרכבת על אישור להעלאת אופניים לרכבת ומיקומן בקרון המיועד לנכים. בתגובה לכך כתבתי מיידית מאמר שקרא לשנות את מיקום האופניים, סיפרתי על מצוקת זוג חברים נכים, הוא בכסא גלגלים ממונע והיא בקלנועית, אשר לא מאשרים להם לנסוע ברכבת כאשר היא זקוקה להעלאת הקלנועית שלה, ותמהתי האם לא הגיעה העת לאפשר גם לקלנועיות בהן נוסעים נכים (בעלי מגבלת התניידות) לעלות איתן לרכבת.

לשמחתי הרבה, התבשרתי שהשילוב המנצח בכנסת של ח"כ אילן גילאון – יו"ר ועדת המשנה לתקנות השיוויון של אנשים עם מוגבלות ושל הח"כ משה מטלון, הפועלים יחד לשיפור מצבם של בעלי המגבלות בכנסת, בשיתוף עם יו"ר עמותת נגישות ישראל, יובל וגנר, הביאו לשינוי המצב ברכבת וב-9.3.10 פורסם שלאחר שפנו בנושא חשוב זה להנהלת הרכבת, הודיע להם מנכ"ל הרכבת, יצחק חופי במכתב ששיגר לח"כ גילאון, שמעתה יוכלו נכים לעלות עם קלנועיות לרכבת בכפוף להודעה מראש על נסיעתם ולהצגת תעודת נכה.

 

מעבר לתודות עמוקות לשלישיה שהביאה את השינוי (אני אישית איני זקוק לו אך הוא עוזר לקהילה רחבה של בעלי מגבלת התניידות), אני מקווה שיש בכך עוד צעד בקביעת מעמדה החוקי של הקלנועית ככלי זול ויעיל המאפשר פתרון מהיר ונוח לנכה ומונע את הצורך בתהליך ארוך, מייגע ויקר של השגת כ"ג ממונע (ארחיב על כך בכתבה אחרת).


יש להניח שכמו בבריטניה למשל, תהיה מגבלה על מימדי הקלנועית כי הכוונה כאן לקלנועית המחליפה כ"ג ממונע אישי ולא נותר אלא לצפות לתקנות הברורות בנושא.

בכל מקרה, תקנה המאפשרת להשתמש בקלנועית גם לנסיעה ברכבת היא עוד צעד חשוב לטובת מוגבל התנועה ולא נותר אלא לברך על כך ולפנות לח"כים אילן גילאון ומשה מטלון ולמר יובל וגנר לדאוג שאמנם תצא תקנה כזו בכתב, תועבר לסניפי ותחנות הרכבת ונוסחה יתלה בהן בצורה בולטת.

 

אני מקווה שתקנה זו, תביא להגדלת השימוש ע"י בעלי מגבלה ברכבת והנהלת הרכבת תיערך לכך ואף תשתדל להקל על השימוש ברכבת לציבור הנכים.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד