המלך הוא אירוס!
16/03/2010
 
 

מאת: אבנר בטיסט

 

מסע קסם מסתורי, אל מלך ההר המוכתר, אין קואורדינטות והמסלול פתוח לדמיון, הכל יפה והמטמון המחכה הוא הסגול הסגול הגדול.

 

שכח את מוגבלות התנועה, קח את הרכב וצא לחזות בתופעה של פעם בשנה. התבשמות בהרי הגלבוע של אל טל ואל מטר ושדות אירוסים. אין מחסום בפני היופי של ההר בפריחתו ובמרכז – המלך!

בני ישראל חיכו 40 שנה להגיע לארץ ואנחנו חיכינו עוד 2000, מבט אחד בפריחת ההר, הנוף המשגע ובמרכז – מלך ההר – אירוס הגלבוע, מין אנדמי שרק כאן הוא צומח! זה לא "דם המכבים" האדום אלא תערובת של אדום עם דם בית המלוכה הכחול של בית שאול המלך שנותן לנו סגול מופלא, מכל צבעי הקשת (על שמה אלת הקשת – איריס) יש לנו כאן את הפרח הנדיר והיפהפה.

 

חברים שלי, מוגבלי תנועה להם הצעתי לטייל עמי, טענו "בשביל פרח אחד או שניים לא שווה לנו לצאת לטיול ארוך כל כך". אז קודם כל לדעתי שווה ושווה, כי אם הייתם יכולים לראות בגלבוע לא להקות של חזירי בר, זאבים ועוד - אלא את מלך החיות, דווקא תצפית עליו היתה משהו מיוחד.

 

אבל כדי לסבר את הדעת על מה שעשוי גם מוגבל בתנועתו לראות בין העצים ומחוץ להם, בין המרבדים הירוקים השזורים בפרחים נוספים בצבעי לבן, אדום וצהוב (את הקשת כבר הזכרתי?), שווה לראות את התמונות של מרבדי האירוסים, המהווים שי מקסים לעין וללב (רק לא לקטוף!!!).

 

הגלבוע כידוע מגיב גם הוא לחזרתה השנתית של פרספונה מהשאול, מה שממלא את לב אמה, דמטר, בשמחה המציפה את ליבה ואת הארץ במרבדי פרחים. אך כאן התקופה היא קצרה יחסית לגבי פרחים מסויימים ולכן מומלץ לבקר כעת, לפני שהפרחים הנהדרים הללו מתייבשים ומחכים לשנה הבאה.

 

נכון, דוקא ב- 19-20 למרץ 2010 שהם תאריכי צעדת הגלבוע הבינלאומית, לא מומלץ לבוא כאשר ים צועדים ומבקרים מציף את האיזור (לצערי כל נסיונותי לשאול על מסלול לנכים נענו בתשובה "זו צעדה בגלבוע" ואני מאתגר את "נגישות ישראל" לפעול לפתיחת מסלול לנכים גם בצעדה זו) אך כל תאריך אחר טוב לביקור כאן.

 

ליהנות מהיער "השוויצרי", מפיקניק בצל העצים ליד שולחנות מוכנים, וליהנות מהפריחה היפה שבמרכזה המלך – האירוס. הנוף הנשקף לאורך "דרך הגלבוע" הוא עוד סיבה טובה לעצור ולשאוף אוויר פסגות. 

כמובן שניתן לשלב גם ביקור במעין נגיש – עין מודע שהונגש עוד לפני כשנה ביוזמת "נגישות ישראל", בגן גורו – הגן האוסטרלי הנושק לסחנה ובמסעדות באיזור או להסתפק במה שעברתם הפעם ולהגיע לאיזור גם בתאריכים אחרים כי הפעם - האירוס הוא המלך! לא להחמיץ!

 

הערה: למי שבכל זאת מתקשה להגיע – ניתן לעיין בכתבה קודמת שלי מ- 2009 על אירוס הגלבוע הכוללת סקירה של כל האיזור וכן דרכי הגעה ומפה.

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד