משפחת לואיס ותרומתה לחולי Mascular Dystrophy
21/06/2010
 
 

מאת: אבנר בטיסט

אם ישאלו אדם ברחוב מיהו יוסף לוויטש (Joseph Levitch), סביר להניח שיענה כי אינו יודע.

אם תסבירו לו שמדובר בלא אחר מאשר בקומיקאי והבדרן ג'רי לואיס, סביר שאחוז מסויים שמע עליו (לצערי מספר אנשים בגילאי 40-30 אותם שאלתי על ג'רי לואיס – הגיבו גם הם בשלילה).

אך אם תשאלו את המבוגרים יותר, שהמושג אמן וודוביל ידוע להם (אביו של ג'רי היה אמן כזה), סביר ששמעו גם על ג'רי לואיס שבזמנו היה ידוע מחוף אל חוף, בהופעותיו המשותפות עם דין מרטין ובסרטיו הרבים והמצליחים.

מכל מקום, רציתי לכתוב כאן על פן אחר לגמרי של האמן והוא תרומתו והופעותיו בערבי התרמה לטובת חולי וארגוני Muscalar Dystrophy.

משנת 1952 נחלץ לואיס לעזרת ה -MDA Muscalar Dystrophy Asociation. ה- MDA תורם עשרות מיליוני דולרים למחקרים ב- 36 ארצות (ביניהן ישראל) למחקר המחלה שכיום היא עדיין חסרת תרופה.

מאז 1966 מנחה ג'רי לואיס את הטלטון הנקרא - The Jerry Lewis MDA Telethon ומתקיים ביום העבודה (Labor Day) בארה"ב. מאז שבחלו הטלטונים נתרם ונאסף סכום של מעל 2 ביליון דולר לטובת החולים וחקר המחלה.

בפברואר 2009 זכה ג'רי בפרס האקדמיה למעשים הומניטריים ע"ש גיין הרשהולט (סבא של היידי בסרט היידי משנת 1937 עם שירלי טמפל) כמו דני קיי, בוב הופ ואחרים לפניו. אולם לא רק באיסוף כסף ותרומתו מדובר.

בשנת 1957, נולד כריס, בנו של ג'רי וכבר משנת 1972 היה כריס מעורב בערבי ההתרמה למען החולים בניוון השרירים. משנות ה-80 השתתף בתרומה ובשליחה של יותר מ-760,000 כסאות גלגלים שחולקו בחינם לנכים הזקוקים להם ב-150 מדינות (גם להאיטי נשלחו מיד 1000 כסאות גלגלים לאחר רעידת האדמה שפקדה אותה) וכן הקים חברה שכל מטרתה הוא ייצור כסאות גלגלים וחלוקתם בחינם לנזקקים ברחבי העולם.

 

אירוע ההתרמה השנתי של ג'רי לואיס. התחיל ב-1966
אירוע ההתרמה השנתי של ג'רי לואיס. התחיל ב-1966החברה, American Wheelchair Mission, שכריס משמש בתפקיד נשיאה ויו"ר מועצת המנהלים שלה, מהווה חלק מ: Global Wheelchair Mission המורכב מברית של מספר ארגונים עצמאיים: American Wheelchair Mission, Canadian Wheelchair Foundation ,Wheelchair Foundation Great Britain and Ireland המספקים כסאות גלגלים לנצרכים נכים ברחבי העולם (ההערכה שלהם היא של 100 מיליון נזקקים לכסאות גלגלים).

את נשיא החברה - Christopher J. Lewis - בנו של ג'רי, כמו גם את בנו ג'וש היה לי הכבוד להכיר כשהגיעו למרכז הספורט של איל"ן חיפה במסגרת ביקורם הנוכחי בישראל (יוני 2010), וג'וש אף שיחק טניס שולחן עם משתתפי החוג לטניס שולחן (שם פגשתי אותו עם בואי לשחק). החברה ומנהליה נמצאים בקשר טוב עם מר עוזי פרלה, מנהל מרכז הספורט של איל"ן חיפה ובתיאום עמו הגיעו כריס ובנו ג'וש לביקור במרכז.


אבנר בטיסט (מלפנים) כשמאחוריו (מימין:) ג'וש לואיס וכריס לואיס לצד עוזי פרלה
אבנר בטיסט (מלפנים) כשמאחוריו (מימין:) ג'וש לואיס וכריס לואיס לצד עוזי פרלה
מנהל מרכז הספורט של איל"ן חיפה, על רקע בריכת מרכז הספורט


גם למרכז הספורט של איל"ן חיפה, תרמה החברה את כסאות הגלגלים המשמשים את הנכים המגיעים אל מרכז הספורט ועבדכם הנאמן השתמש בהם לפני מעברי לכ"ג ממונע (כסאות גלגלים ידניים בצבע אדום).

מחמם את הלב לראות בתמונות ובסרטוני וידאו רבים באתר יו טיוב את אותם כסאות בדיוק בצבע אדום, בהם השתמשתי אני ועוד נכים רבים בישראל, נמסרים וניתנים לנכים ברחבי העולם – בהאיטי, סמואה, הודו ועוד.

האם ניתן להשוות בין התנהגות משרד הבריאות הישראלי ויחסו לחולי MD שמצבם הולך ומחמיר עם השנים (וחלקם מסיים חייו בגיל צעיר יחסית ואף על פי כן משרד הבריאות גוררם לשנים של מאבק מתיש עד קבלתם את כסא הגלגלים) - להתנהגות הארגון והמפעל של ג'רי, כריס, משפחת לואיס וחברת  AWM, שרואים בכך זכות לעצמם להעניק לנפגעי ה- MD כסאות גלגלים בחינם?

 אני מרשה לעצמי לפנות ולהודות מקרב לב בשמי ובשם נכים ברחבי העולם לג'רי (בן ה- 84), לכריסטופר בנו ולג'וש נכדו, על העזרה והתרומה המתמשכת לנכים הזקוקים לכסאות גלגלים בישראל ובעולם כולו. יהי רצון שמפעלכם ימשיך לאורך הדורות בפעילתו המבורכת ויהווה סמן ודוגמה למפעלים אחרים ללכת בדרככם.


כיסא הגלגלים האדום - תרומת החברה
כיסא הגלגלים האדום - תרומת החברה

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד