אפליית בעלי מגבלה בתשלומים עבור רשיונות רכב והוצאת כפל רשיון
12/10/2010
 
 

מאת: אבנר בטיסט

כבר בשלישי למאי 2010 פרסם משרד התחבורה הודעה לעיתונות על כך שוועדת הכספים אישרה את תכניתו של שר התחבורה ישראל כץ.

התוכנית גורסת כי החל מחודש אוגוסט ישלם האזרח רק כמחצית משיעורי האגרה בהזמנת כפל רשיון נהיגה או רכב (בהודעה נאמר במפורש – 27 ש"ח במקום 52 ש"ח).

החל מיולי פוסם באתר התשלומים הממשלתי כי המשלם דרך האינטרנט או בטלפון דרך המספרים *5678, 1-222-5678 ישלם סכום מופחת. הדבר מופיע גם כיום בפורטל התשלומים והמידע הממשלתי.

ההנחה למשל בתשלום כפל רשיון נהיגה היא כזו שבמקום 52 ש"ח ישלם האזרח רק 27 ש"ח ובתשלום רשיון רכב ישלם 27 ש"ח במקום 36 ש"ח (כשפורסמה ההנחה בכלי התקשורת הדגישו שההנחה היא של כחמישים אחוז).

ההנחות הנ"ל נועדו לשכנע את האזרח לבצע את תשלומיו מבלי להגיע למשרדי הרישוי ובכך להקטין העומס על משרד התחבורה.

עד כאן הכל טוב ויפה אך הבה ונבחן מה מצבם של נכה המחזיק רכב ואן שנרכש בעזרת הביטוח הלאומי. הנכה הנ"ל, נמצא במצב שבו נכפה עליו לערוך שיעבוד לרכבו לטובת הביטוח הלאומי. אי לכך הוא נכנס לקטגוריה של בעל רכב מעוקל או משועבד עליו לא חלה כלל הנחת משרד התחבורה במקרה של תשלום דרך האינטרנט או הטלפון והוא משלם אותו סכום.

האם מישהו במשרד התחבורה הבין שנכה כזה ממילא יעדיף לשלם דרך הטלפון? יתרה מזאת, המחיר שהוא נדרש לשלם על הוצאת כפל רשיון הרכב שלו הוא לא פחות ממאה וארבעים ואחד (141) ש"ח.

ז"א שמשרד התחבורה מפלה כאן דרך סעיף שעבוד הרכב, שכאמור נכפה על הנכה ולוקח ממנו מעל פי 5 מאזרח רגיל וכמובן אין כל הנחה על תשלום דרך האינטרנט או הטלפון.

ברור שמקרה של נכה בעל רכב המשועבד לביטוח הלאומי אינו דומה למשל למקרה של אדם בריא שרכבו עוקל או שועבד על רקע חובות פרטיים וכו'.

הדבר מזכיר את נושא התשלומים הגבוהים המוטלים על נהגים נכים הנקראים להופיע בפני המרב"ד מיוזמת המרב"ד ומשמשים בידי המרב"ד ככלי להחזקת המרב"ד עצמו ללא כל הבחנה בינם לבין למשל נהגים שנפסלו לנהיגה על רקע מעבר על החוק.

אני קורא למשרד התחבורה ולביטוח הלאומי לאפשר לנכים לקבל כפל רשיון רכב לפחות במחיר שווה ערך לכל אזרח אחר בעל רכב ולא לנצל את העובדה שהמדינה בעזרת ביטוח לאומי כופה עליהם חוסר נוחות בטיפול ברכב בגלל רצונה להבטיח זכויותיה ולגרום כאן לעוול המתווסף לעוול.

אין כל סיבה שאם אזרח רגיל בעל רכב משלם 27 ש"ח להוצאת כפל רשיון רכב, שדווקא אדם בעל מגבלה (נכה) בעל רכב ישלם יותר מפי 5 לא דרך הטלפון וגם לא במשרדי משרד הרישוי.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד