איזו ספריה / איתן נגב
2/01/2009
 
 

אני מנוי בספריה לעיוורים בנתניה כשמונה שנים. זו ספריה נהדרת, המכילה כותרים רבים ובנושאים מגוונים ומתעדכנת יחסית מהר בכל רבי המכר החדשים היוצאים אל השוק. האנשים המקריאים את הספרים עושים עבודת קודש אבל יש בספריה הזו גם דברים היכולים להוציא אדם מדעתו.

כאשר הייתי עדיין עיוור טרי וירוק, עשיתי מנוי בספריה לעיוורים ואף הזמנתי מספר ספרים. המוזר היה שהגיעו אלי ספרים שכלל לא הזמנתי. בתחילה חשבתי שאולי ישנה טעות וקיים עוד עיוור הגר בסביבה והשליח של הספריה מביא את הספרים שלו אלי בטעות. לכן הייתי ממהר אל הדואר ושולח בחזרה את הספרים אל הספריה. כאשר תופעה זו חזרה על עצמה כמה פעמים, החלטתי לברר את הדבר וצלצלתי אל הספריה. נדהמתי לגלות כי ישנה מדיניות אשר בה קובעת הספרנית רשימה של ספרים אותם היא חושבת שעלי לקרוא. לי זה נראה מוזר. הסבירו לי כי אם אני רוצה לקבל ספרים אך ורק על פי הזמנה, עלי לציין זאת והם ירשמו הערה במחשב.

במשך מספר שנים, הכל הלך חלק. הזמנתי ספרים ואף קיבלתי אותם בדיוק על פי הזמנתי. אחרי השביתה שהיתה לפני כשנה בערך, התחלף צוות הספריה. כעבור זמן, שוב החלו להגיע ספרים שלא היה זכור לי שהזמנתי אותם, במיוחד לאור זה שגיליתי שהנושאים בהם הם עסקו היו רחוקים מתחומי הענין שלי. אני מוכרח לציין כי אין לי בעיה עם ספרים ברומו של עולם, אבל אני מעדיף שמישהו אחר יקרא אותם. מה שהפתיע אותי עוד יותר, היה מייל שקיבלתי מהספריה בה הם סיפרו לי כי רשימת הספרים שנמצאת אצלם ומציינת את ההזמנות שלי מצומצמת מדי ואם אני מוכן לתת להם היתר לבטל את הוראת ההזמנה רק לפי בקשה. לי זה נראה מוזר. אני לא עובד על כמות כי אם על איכות. מה לעשות, לא תמיד כל הספרים המופיעים ברשימה, מעניינים. החזרתי לספריה מייל בו הודיתי להם על הרצון הטוב להעשיר את עולמי הספרותי, אבל הבהרתי להם כי אני מעדיף להשאיר את המצב על כנו. הסברתי להם כי כאשר מגיע אלי ספר בו אין לי חפץ, אני ניגש אל סניף הדואר הקרוב ושולח אותו אחר כבוד חזרה אל הספריה. כמו כן, אני לא חושב שיש למישהו זכות לקבוע לי את טעמי הספרותי, אפילו אם הוא נראה קלוקל למישהו. שלא תחשבו שאני קורא רק פטריק קים או ספרי זימה. יש לי טעם מגוון למדי של רומנים, אם כי אני חייב לציין כי יש לי חולשה לספרי מתח, הרפתקאות ואף ספרי פנטזיה.

לקראת החגים, שוב מצאתי את עצמי עם ספרים שלא הזמנתי, דבר שמאד הרגיז אותי, במיוחד לאור העובדה כי אני מחכה כבר די הרבה זמן לספרים שכן רציתי לקרוא. הפעם לא הסתפקתי במייל וצלצלתי אל הספריה. במדור ההשאלה התפלאה הספרנית: "חשבתי שתשמח", היא אמרה לי. לא שמחתי. הבהרתי לה כי לא מספיק שלא הגיעו הספרים שהזמנתי, מגיעים אלי ספרים שאני לא מכיר וזאת למרות שהבהרתי להם שאני מעוניין לקבל ספרים אך ורק לפי בקשה. אמרתי לספרנית כי אם הייתי רוצה את הספר שהיא שלחה לי, הייתי מזמין אותו בכיף.

כך נשארתי עם ספר שאין לי עניין בו. מאחר ויום כיפור בפתח, התחלתי לקרוא את הספר ועלי לציין שהוא לא רע, אם כי אני לא יכול לומר שאני לא יכול להניחו מידיי. אני עדיין מתקשה להבין את צורת החשיבה שגורסת כי מישהו יודע יותר טוב ממני מה טוב בשבילי ומה כדאי לי לקרוא ואי אפשר לסמוך על טעמי הקלוקל. איזו ספריה.

איתן נגב

לטורים נוספים של איתן

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד