ידידו הטוב ביותר של האדם / שגיא מרקוס
17/08/2009
 
 

במדינת ישראל, רשומים מעל עשרים אלף עיוורים, מתוכם, כמאתיים וארבעים נעזרים בכלבי נחיה.

לכלב חשיבות גדולה המקנה לאדם העיוור עצמאות מלאה וזאת שאיפתו של כל אדם בעל מוגבלות.

המרכז הישראלי לכלבי נחיה בבית עובד, נוסד בשנת 1991, המרכז מאפשר לעיוורים בישראל לקבל כלב נחיה בארץ ללא הצורך בנסיעה לחו"ל כפי שהיה בשנים עברו, יש לכך יתרונות רבים: ההדרכות של העיוורים והפקודות לכלבים נעשות בשפה העברית, יתרון נוסף הוא שהכלבים מאומנים להנחות בסביבה ישראלית בניגוד לכלבים מחו"ל אשר אינם מכירים מכשולים טיפוסיים בסביבה בישראל.

 

תהליך הכשרת כלב נחיה מתחיל עם היוולדו כאשר גזעי הכלבים המתאימים לשמש ככלבי נחיה הם, לברדור, גולדן רטריבר ורועה גרמני.

עד גיל שישה שבועות הגור נמצא ומתפתח בקרבת אמו, החל מגיל שישה שבועות נמסרים הגורים למשפחות אומנות אשר מתנדבות לגדל את הגור ולתת לו חום ואהבה עד הגיעו לגיל שנה. למשפחות האומנות תפקיד חשוב ביותר שכן מלבד להענקת טיפול בסיסי לכלב, תפקידם הוא גם לחשוף את הכלב לגירויים שונים שהוא עשוי להיתקל בהם בעתיד כאשר הוא ינחה את האדם העיוור למשל- מרכזי בילוי, כבישים סואנים, היתקלות עם בעלי חיים, וכל זאת תחת פיקוחם של אנשי המרכז הישראלי לכלבי נחיה.

עם הגיעם לגיל שנה, הכלבים עוזבים את המשפחות האומנות ומגיעים למרכז הארצי לכלבי נחיה, שם במשך כשבועיים הם עוברים הערכה תפקודית ובוחרים את הכלבים המתאימים ביותר לנחיה. לאחר מכן מתחילה תקופת אימונים אשר מתפרסת על פני שישה חודשים במהלכה מלמדים את הכלבים לציית לפקודות, להפעיל שיקול דעת ויוזמה משל עצמם ולעקוף מכשולים העלולים לפגוע בעיוור.

לאחר תקופת האימונים, הכלב מוכשר ומסוגל להנחות את האדם העיוור בבטחה במקומות שונים ולשמש כמאור עיניו.

 

כאשר הכלב סיים את כל מסלול הכשרתו לשמש ככלב נחיה, הוא מותאם על פי גודלו, אופיו, קצב הליכתו ומאפיינים נוספים, לאדם עיוור שפנה לקבל כלב נחיה ונמצא מתאים ומסוגל נפשית ופיזית לטפל בכלב.

הדרכת  העיוורים יחד עם הכלב נעשית במשך ארבעה שבועות אשר מתוכם שלושה שבועות שוהה האדם  העיוור במרכז הישראלי לכלבי נחיה, בתנאי פנימייה, במהלכם, האדם העיוור והכלב לומדים לתפקד ביחד בהצלחה ומכירים אחד את השני בצורה מושלמת. השבוע הרביעי, נערך בסביבת המגורים והעבודה של האדם העיוור שם הכלב לומד להכיר את מסלולי ההליכה שנחוצים לאדם העיוור מידי יום ביומו.

הכלב יכול לעבוד ככלב נחיה, כשמונה שנים בממוצע, ישנם כלבים שמשמשים כלבי נחיה שנים רבות יותר.

עלות הכשרת כלב נחיה, כולל הדרכת העיוור ושירותי התמיכה לכל אורך שנות עבודתו של הכלב היא מעלה שמונה עשרה אלף דולר אשר ממומנים באמצעות תרומות ואילו האדם העיוור לא משלם מאומה.

 

ניתן לראות שהביטוי שאומר שהכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם, איננו לשווא וצריך להעריך את הכלבים גם אלו שאינם כלבי נחיה, ולהעניק להם המון חום ואהבה כפי שהם מעניקים לנו.
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד