"כשהתמניתי לתפקיד חשתי חרדת קודש של ממש"
17/11/2009
 
 

"כשהתמניתי לתפקיד חשתי חרדת קודש של ממש, נוכח השליחות שהוטלה עלי".

 לאחר סיומה של  קדנציה ארוכה בה כיהן חה"כ משה מוץ מטלון כיו"ר ארגון נכי צה"ל, נבחר חיים בר לתפקיד הקשה ובידיו האחריות הגדולה שתשפיע על עתידם של נכי צה"ל.

 

בריאיון עם חיים בר, הוא מדבר בין היתר על המטרות שהוא הציב לעצמו כאשר נכנס לתפקיד ומתאר את  הקשיים איתם נאלצים להתמודד נכי צה"ל מול מסכת הגזירות שמערים משרד הביטחון במטרה לקצץ כספים על גבם של נכי צה"ל .

 

לאחר שנים בהן כיהן חה"כ משה מוץ מטלון, כיו"ר ארגון נכי צה"ל, נבחרת לתפקיד הקשה והחשוב הזה. איזה משב רוח, הינך מביא עימך לתפקיד החדש?

 

חיים בר:

"כמי שכיהן במשך 14 שנים בראשות מחוז חיפה והצפון, אני מכיר היטב  את פעילותהארגון לעומקה ואת מוסדותיו ואנשיו, ועדיין, כשהתמניתי לתפקיד חשתי חרדת קודש של ממש, נוכח השליחות שהוטלה עלי.

לצערי, פרט לקשיים הרבים עימם מתמודד כל נכה, אנו נאלצים להתמודד גם עם הקשיים שמערים עלינו אגף השיקום חדשות לבקרים. נדמה כי גם טרם בחירתי לתפקיד, ובודאי מאז הבחירה, אני מתמודד עם הניסיון התמוה של ראש אגף השיקום להצר את צעדיהם של נכי צה"ל, לפגוע בזכויותיהם, למנוע מהם את המגיע להם חוקית ומוסרית ולהוציא דיבתם רעה.

הקשיים הללו מאלצים אותי ואת חברי נבחרי הארגוןלעמוד על המשמר ולא לעצום עין ולו לרגע אחד. לאחרונה הגיש הארגון, תביעה מנהלית נגד אגף השיקום, אשר לקח מרופאי משרד הביטחון שהיו רשאים לסייע לנכים שמצבם החמיר, את זכות שיקול הדעת ומנע את סמכויותיהם, בסעיף "עזרה לזולת".

חשוב לי להדגיש - כל הצעדים הללו, שננקטים נגד רווחתם של נכי צה"ל נעשים באופן חד צדדי וללא כל הידברות עימנו, או עם המחוקק ולא נניח לדבר לעבור בשקט".

כאשר נכנסת לתפקיד כיו"ר ארגון נכי צה"ל, הצבת שורה של מטרות אשר ניתנות להשגה. מהן המטרות שהצבת לטווח הקרוב ומען המטרות שהצבת לטווח הרחוק למען עתיד נכי צה"ל?

 

חיים בר:

"רשימת המטרות היא ארוכה, ויש לזכור, כי במקביל להשבת זכויותינו שנרמסו שנים על גבי שנים, ישנו המאבק המתמיד בתקנות החדשות המופעלות לרעתנו ולתדמית הציבורית שרבים שמו להם למטרה להשחית.

בטווח הקרוב אנו ממשיכים ונמשיך להיאבק באגף השיקום במשרד הביטחון להשבת כל הזכויות וההוראות להן זכאים נכי צה"ל, ושבהן פגע אגף השיקום באופן מתמשך במרוצת השנים, וממשיך לפגוע גם בעת הזו.

בנוסף, אנו עמלים במרץ על הקמת בית הלוחם בבאר שבע ועל שיפור המתקנים והפעילויות המוצעות לחברי ארגון נכי צה"ל בבתי הלוחם הקיימים.

 ההון האנושי של הארגון שלנו הוא משאב יקר ומקור לכוח ולגאווה. בחזוני יוקם

מרכז מבקרים ומורשת, בו יספרו ויונצחו הסיפוריםהאישיים של נכי צה"ל.בנוסף,

מסורת יפה וחדשה שכבר מונחלת בארגון הינה קיום סיורים בעקבות לוחמים,בליווי של נכי צה"ל המספרים בגוף ראשון את מורשת הקרב. בכוונתי גם לפעול לקיום מפגשים בבתי ספר בין תלמידים בכל הגילאים לנכי צה"ל.

לצד מטרות חשובות ומהותיות אלה, אנו נמצאים בימים אלה על סף שיפור משמעותי של תנאי הביטוח לנכי צה"ל, דרך חברת הביטוח הראל, ובודקים אפשרות של הקמת מועדון צרכנות ייחודי לחברי הארגון" .

 

ידוע שאגף שיקום נכים במשרד הביטחון מערים קשיים רבים על נכי צה"ל בין אם זה בוועדות הרפואיות, מתן הכרה כנכה צה"ל, צמצום כמות הטיפולים ועוד מגוון גזירות שנועדות להוביל לחיסכון על גבם של נכי צה"ל. כיצד אתה מתכוון לפעול כדי למנוע את הגזירות הללו?

 

חיים בר:

"אכן לא סוד הוא שאותו האגף שמטרת הקמתו הייתה לסייע לנכי צה"ל להשתקם מפציעתם ולשוב ככל האפשר למסלול חיים פעיל, מתפקד ומכובד, הוא אותו האגף שחדשות לבקרים מצר את צעדנו, נוהג בנו בחשדנות, משמיץ את חברינו בתקשורת ומתרכז בכיצד לחסוך כסף על חשבונם של נכי צה"ל.

בימים אלה, כאמור, הגשנו עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד ביטול נוהל "עזרה לזולת", על ידי ראש אגף השיקום.

שנים רבות העלימו כספים המגיעים לנכי צה"ל, לא חשפו להם את זכאותם המלאה ושמרו על מדיניות של עמימות מכוונת בנוגע לזכויותיהם.

אנו נלחמים בגזירות הללו בזירה המשפטית, הארגונית והתקשורתית, ואני מבטיח שלא נחדל, עד שהצדק יצא לאור ונכי צה"ל יזכו לכבוד המגיע למי שנתן את גופו לטובת המדינה".

 

כיום ישנם 3 בתי לוחם בישראל. ידוע שמתוכננים בתי לוחם נוספים וחלקם נמצאים בתהליך בניה. האם יש תאריך משוער לפתיחה של בית לוחם חדש? תוכל לספר היכן מתוכננים להיבנות בתי הלוחם החדשים?

 

חיים בר:

"ארגון נכי צה"ל מתפעל ומתחזק שלושה בתי לוחם:

 

  1. בית הלוחם בתל אביב שנחנך בשנת 1974, לאחר מלחמת יום כיפור. המתחם הנרחב והירוק מספק לנכי צה"ל אולם ספורט לפעילות גופנית במגוון ענפים, כיתות לימוד, חדרי טיפול ומנוחה, מרכז תרבות, בריכת שחייה אולימפית, יחידה לטיפולי עיסוי והידרותרפיה, מטווח, קפיטריה, מגוון פעילויות פנאי ורווחה ומועדון ילדים. בית הלוחם בתל אביב משרת אוכלוסיה של כ-6,000 נכי צה"ל מתל אביב ואיזור המרכז ובני משפחותיהם.
  2. בית הלוחם בחיפה שהוקם בשנת 1986 ושוכן על מורדות הכרמל הצרפתי. במקום קיימים אודיטוריום, חדרי טיפול, ספורט ומרכז טיפולי הידרו היפה והמשוכלל בארץ, בריכת שחיה, מטווח וקפיטריה. המתקן משרת אוכלוסיה של כ-3,000 נכי צה"ל המתגוררים באזור חיפה והצפון ובני משפחותיהם.
  3. בית הלוחם בירושלים שנחנך בשנת 1994, לרווחת כ-3,000 נכי צה"ל המתגוררים בירושלים וסביבותיה. במקום אולם ספורט משוכלל, בריכת שחייה, חדרי טיפול ופיזיותרפיה, חדר כושר, מגרשי טניס ואודיטוריום.

ישנו גם מרכז הנופש  בית קיי בנהריה שנחנך בשנת 1958, כבית הבראה ומרגוע עבור נכי צה"ל ובני משפחותיהם, המציע מגוון פעילויות מותאמות לנכים ומוגבלים בתנועה ומותאם לצורכיהם המיוחדים.

 

בנוסף למתקנים הקיימים הולך ונבנה בימים אלה בית לוחם נוסף, בעיר באר שבע. פרט לבניה הפיזית, הקמנו בהנהלת הארגון לאחרונה מנהלת מיוחדת לאכלוס בית הלוחם בהיבטים של שיווק, כך אדם איכותי, חוגים, ספורט וכדומה. אני מקווה שכבר בעתיד הקרוב יעמוד המתקן החדיש לרשותם ולרווחתם של נכי צה"ל בבאר שבע ובדרום.

ישנם גם מגעים ותחילת עבודה לצורך הקמת בית לוחם נוסף בעיר אשדוד, אולם מוקדם לדבר על כך כעת".

 

 

כיצד ארגון נכי צה"ל, פועל לשילובם של נכי צה"ל בחברה בה המודעות לצרכים של

הנכים היא נמוכה ונגועה באפליה?

 

 חיים בר:

 "החוגים והפעילויות במתקני בית הלוחם, נועדו להחזיר לנכה את תחושת החיוניות, לחזק את נפשו וגופו בעזרת טיפולים פיזיים ולעודד את רוחו בעזרת ההישגים אליהם מגיע וההתקדמות שעושה.

באגף השיקום של משרד הביטחון מתקיימת וועדת השמת תעסוקה ובה נציג הארגון, מר דני בן אבו, מ"מ יו"ר הארגון ויו"ר מחוז השפלה".

 

חלק האוכלוסייה, טוענת שלנכי צה"ל יש חיים טובים מפני שהם נתמכים ע"י משרד הביטחון אשר לטענתם מספק להם כל מה שהם צריכים והם אינם צריכים לדאוג לכלום, אך בפועל המצב הוא לגמרי אחר וישנם קשיים רבים אשר מלווים את נכי צה"ל מידי יום. מה יש לך לומר לאותם אנשים שחושבים כך?

 

חיים בר:

"אני מקווה מאד שאיש לא חש כך. זוהי גישה צינית ואכזרית לחיים ולמי שהקריבו את גופם למען המדינה. לא מדובר בעניין בר "בחירה". חייו של כל נכה הם קשים - הן פיזית והן נפשית, אולם בניגוד לנכים מלידה, לנכה צה"ל מורכבות נוספת של התאמת החיים כפי שהכירם עד הפציעה, לחיים של מוגבלות פיזית חדשה. קושי נוסף הוא ההתמודדות עם מוסדות אגף השיקום - אותו הגוף שהוקם במטרה לסייע לנכי צה"ל וחסר אפילו את האלמנט הבסיסי ביותר של "תורת שיקום".

 

התחלנו שנה חדשה, מה הבשורה שאתה מביא לנכי צה"ל לקראת השנה החדשה?

 

חיים בר:

"לקראת השנה החדשה אני מאחל לנכי צה"ל ולבני משפחותיהם, לפני הכול, בריאות טובה ותחושה של סיפוק, כבוד וחיוניות במעשיהם. לארגון אני מאחל המשך עשייה פורייה בכל הקשור לרווחת חבריו".

 

לסיכום, מספר מילים ממך .

חיים בר:

"המלחמה היום יומית של הנכה, או בעל המוגבלות בישראל בנושא הנגישות, קידום השוויון, קידום המודעות והתעסוקה ושיפור הידע המקצועי בנושא, הינן מטרות חשובות ביותר ולא ירפו ידינו, עד שהמלאכה תושלם".

 

 

לסיום, חיים בר עומד בראש ארגון אשר מכיל עשרות חברים שנתנו בו את ביטחונם ומקווים כי ידאג לעתידם, ייתן מענה לכל בעיותיהם וילחם למענם מול אגף שיקום נכים במשרד הביטחון אשר מנסה בכל דרך אפשרית לקצץ בהוצאות על חשבון הנכים.

 

נאחל לו הצלחה בתפקיד הקשה והחשוב ושיקצור הישגים רבים בתפקיד.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד