פארק הקישון המתחדש הונגש ליום אחד

19/05/2013
 
 
הסבר וטיבוע ציפורים

בבוקר שבת אביבית חוו מתנדבי נגישות ישראל צפון (נ.י.צ.) סיור בפארק נחל הקישון, לאחר שהונגש ליום אחד עבור לקויות פיזיות וחושיות באמצעות משטחי פלסטיק עבים, עבור לקויי שמיעה בעזרת מתורגמן לשפת הסימנים ולולאות השראה ועבור לקויי ראייה ע"י אפשרויות מישוש צמחים וציפורים. בנוסף, סומנו זמנית מקומות חנייה לנכים עם שילוט מתאים.

היוזמה המיוחדת הזו נועדה כדי לקדם, באמצעות רשות נחל הקישון בניהולה האוהד של שרון ניסים ועיריית חיפה, את תהליך הנגשת הקבע של הפארק כדי שגם התושבים עם המוגבלויות השונות, המהווים חמישית מתושבי האזור, לא יהיו מודרים ויוכלו ליהנות מהטבע המתעורר והמתחדש על שלל הציפורים, בעלי-החיים והצמחים המוחזרים לנחל בהדרגה ובסבלנות.

הביקור כלל סיור מוסבר ומרתק על תולדות הנחל, שלבי הזיהום התעשייתי שהשמיד בו כל סימן חיים ועבודת הקודש לשיקומו ולהשבת החיים למימיו ולגדותיו.

במתחם אחר חוו מבקרים לקויי ראייה מישוש והרחת צמחי תבלין.

פינת חמד נוספת הוקדשה לטיבוע ציפורים השבות בהדרגה לנחל: פשוש, סבכי ועוד. מבקרים לקויי ראייה יכלו לחוש את הציפורים בעדינות ומבלי לפגוע בהן ומטיילים חירשים לוו על ידי סמי סירואה בתרגום נלווה לשפת הסימנים.

כמה הערות חשובות:

ברמת הנוכחות של מתנדבינו - היה נפלא כי לא פשוט בשבת להתייצב למשימה, למרות המקום המקסים.

ברמת ההנגשה – זו היתה מתאימה ללקויות החושיות. עבור מבקרים עם לקויות פיזיות המשטחים היו דקים מידי ולא חסמו את האבנים המכשילות בשבילים. יתר על כן, מטיילים עם כיסאות גלגלים ממונעים התחפרו באדמת השביל.

עם זאת, חשוב ביותר לתת חיזוקים חיוביים להנהלת הפארק בראשות שרון ניסים, לעמותת נגישות ישראל ולמתנדביה בצפון (נ.י.צ.) ולמעוף חברתי של המועצה להתנדבות חיפה הראויים לתודה על המאמץ יוצא הדופן וההשקעה הכספית הגבוהה בהנגשה הזמנית, חרף ההתעלמות של עיריית חיפה מהנושא.

ולסיום מילות תודה: תודה למתנדבי נ.י.צ. היקרים שהתייצבו וחיזקו כדרכם את המודעות לנושא הנגישות וקבלת השונה, גם בנושא החשוב של פארק הקישון המתחדש ושב לחיים חדשים, עם ציפורים, דגים וצמחיה מקסימה:

יורם סבירסקי, רחל שפק, רחל פרי, אהובה שרון, לילך מתרגם, יוסי יאנוס, רותי אילון, נעמה שלח, יפה קרליץ ושמעון לוין.

 

היה בוקר מקסים - ומעורר מחשבות... רבה העבודה לפנינו!

 

עם כיסא גלגלים על משטח נגיש

 

הסבר בפארק מאורלי המדריכה

 

אנשי העמותה עם שרון אורן וסמי

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד