נגישות ישראל מקיימת הסברה בנושא נגישות וקבלת השונה בבסיסי הצבא

13/04/2014
 
 
רויטל ואמיר עם הסגל בבבט"ר ניצנים

נגישות ישראל צפון (נ.י.צ.) מקיימת הסברה בבסיס ההדרכה (בה"ד) של צה"ל בצריפין מזה כחמש שנים. הכול החל כיזמה מבורכת של אמיר, תושב קריית ביאליק, אב לקוי ראייה לארבעה חיילים בשלבים שונים שנחשף לדיווחים על בורות, חוסר רגישות ולחוסר שיתוף פעולה מצד מש"קיות הת"ש בצבא. פנייתו לרשויות הצבא בנושא הניבה הזמנה להופיע בפני חניכות קורס מש"קיות ת"ש בבה"ד 11 בצריפין בברכתו החמה של ראש אכ"א דאז האלוף אבי זמיר.

נ.י.צ. חברה לאמיר והפעילות בבה"ד 11 התרחבה; מידי כחודשיים יצא אמיר עם מנהלת נ.י.צ. ד"ר רויטל-שורץ-סבירסקי להרצאה בפני מפקדות הת"ש וחניכים משתי כיתות של מש"קי ת"ש. תוך שילוב הסיפור האישי בהרצאה, נחשפו החניכים לנושא השונות, השילוב והצורך בנגישות לבעלי מוגבלויות פיזיות וחושיות, כיצד להנגיש את הסביבה – הן ברמה הפיזית והן ברמת נגישות השירות והקבלה ע"י החברה, כפי שתייצג מש"קית ת"ש בביקוריה בבתי החיילים.

בהמשך, הוקרנו בפניהם כמה סירטוני תדמית של נגישות ישראל אשר לוו בדברי רקע והסבר. אמיר התמקד בדבריו על נושא לקויות הראייה ומה נדרש ממש"קית ת"ש המגיעה לביקור אצל הורים לקויי ראייה. אמיר פרט לפני החיילות את הצרכים העומדים לפני ציבור העיוורים, את מרכיב הזמן הנוסף לתיפקודם ואת הצורך במלווה בכדי לענות על צרכיהם היום-יומי ותאר מצבי חוסר הבנה ובורות וכיצד להימנע מהם. ניכר היה כי הפגישה ענתה על תהיות וצרכים שהתעוררו במהלך הקורס.

לאור התגובות החיוביות והצורך בהגברת המודעות בבסיסים נוספים, הוזמנו המרצים לפגישה בבסיס תל השומר עם קצין חינוך ראשי תת-אלוף אבנר פז-צוק. לאחר שהוצג המיזם בפניו ובפני קציני לשכתו, הוחלט כי יוכנס ללוח הזמנים הרב שנתי בצה"ל וייכלל ברשימת הפעילויות החברתיות המוצעות לקציני החינוך וההדרכה ביחידות השונות.

בעקבות הפגישה, התרבו הפניות להרצאות ביחידות נוספות: בה"ד 12, בה"ד 20 ומחנה 80. בתחילת חודש אפריל 2014 הוזמנו אמיר ורויטל על ידי קצין החינוך של בסיס טירונים (בט"ר) "ניצנים" להרצות בפני סגל הפיקוד. ההרצאה היתה חלק מפעילות קבועה של הסגל בימי ד' במסגרתה הם שומעים הרצאות בנושאים חברתיים שונים. בהרצאה זו לראשונה נכח סגל פיקוד בכיר כולל מפקדת בט"ר. התקווה הינה כי בד בבד עם התגברות המודעות לנושאי הנגישות וקבלת השונה, גם הצבא ייטול חלק בתהליך החברתי המורכב הזה במיוחד לאור העלייה המשמעותית במספר החיילים עם המוגבלויות השונות המשרתים בצבא.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד