שבע שנים למיזם הסברת הנגישות וקבלת השונה בצה"ל

26/07/2015
 
 

בחודש יולי מציין מיזם ההסברה לנושאי הנגישות וקבלת השונה בבסיסי ההדרכה בצה"ל שבע שנים לקיומו.

הכול החל כיוזמה מבורכת של אמיר מנקר, תושב קריית ביאליק, מתנדב באגודה למען העיוור ואב לקוי ראייה לארבעה חיילים, אשר נחשף לדיווחים על בורות, חוסר רגישות ולחוסר שיתוף פעולה מצד מש"קיות הת"ש בצבא. פנייתו לרשויות הצבא בנושא, הניבה הזמנה להופיע בפני חניכות קורס מש"קיות ת"ש בבה"ד 11 בצריפין בברכתו החמה של ראש אכ"א דאז האלוף אבי זמיר.


מנהלת נגישות ישראל צפון-נ.י.צ. ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי נלוותה לאמיר בסדרה של הרצאות בפני סגלי פיקוד בבה"ד שונים בצריפין ובבט"ר ניצנים. המיזם המורכב כולל תיאומים לא פשוטים בעצם הכניסה של אזרחים-מתנדבים לבסיסי צבא; גם הניידות באמצעות קווי הרכבת והסעות ברכבים צבאיים איננה קלה.

 

ההסברה חשפה בפני סגל הפיקוד או חניכי קורסי מש"קים ת"ש את נושא השונות, השילוב והצורך בנגישות לבעלי מוגבלויות פיזיות. הם קיבלו תיאור למהות המוגבלויות השונות, כיצד להנגיש את הסביבה – הן ברמה הפיזית והן ברמת נגישות השירות והקבלה ע"י החברה, עם חשיבות מיוחדת במקרה של מש"קי ת"ש בביקורם בבתי חיילים בנים להורים עם מוגבלויות. ההסברה הציגה לקהל סירטוני תדמית של עמותת נגישות ישראל אשר לוו בדברי רקע והסבר.

אמיר התמקד בדבריו בנושא לקויות הראייה ומה נדרש ממש"ק ת"ש המגיע לביקור אצל הורים לקויי ראייה. הוא תיאר מצבי חוסר הבנה ובורות כמו הציפייה מהורה לקוי ראייה לקבל ולקרוא מיסרון בנייד שנשלח אליו מהצבא לתיאום (בימים שקדמו לטלפונים הניידים ה"חכמים"...)...

השאלות קלחו וניכר היה כי הפגישות עונות על תהיות וצרכים שמתעוררים במהלך ההכשרה. אמיר פירט לפני החיילות את הצרכים העומדים לפני ציבור העיוורים, את מרכיב הזמן הנוסף הדרוש לתיפקודם היום-יומי ואת הצורך במלווה בכדי לענות על צרכיהם.

חשיבות מיוחדת להסברה צצה והתעוררה לאחרונה לאור המספר ההולך וגדל של חיילים עם מוגבלויות המשרתים בצבא והצורך הן להנגיש עבורם את בסיסי הצבא והן להטמיע בסביבתם את קבלת השונה.

התפתחות חשובה בנושא הינה הכנסת המיזם ללוח הזמנים הרב שנתי בצה"ל מה שמביא למספר הזמנות הולך וגדל.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד