בחטה"ב "דפנה" ו"אפק" מקבלים את השונה!

8/01/2019
 
 

הסתיימה לה שנה עתירת עשייה בתחום ההסברה והגברת המודעות בנושאי הנגישות וקבלת השונה במערכת החינוך בקריית ביאליק, הן בבי"ס היסודיים והן בחטיבות הביניים

הפעילות החינוכית, המתבצעת בצורה מעמיקה מגני הילדים ועד כיתות י"ב, התקיימה השנה בחט"ב "דפנה", שעברה את תכנית "שווה לכולם" בתרומת אריסון. כמו כן, בחטיבת "אפק" נערכה השנה הדרכת חדר מורים כחלק מתכנית לתלמידים ולמורים שסובסדה על ידי העירייה.

מאמץ מרוכז הושקע בפעילות זו ביומיים האחרונים של השנה האזרחית, כאשר מדריכי העמותה ומתנדבי נגישות ישראל צפון - נ.י.צ. קיימו ביום א' 30.12.18 מיזם תחנות התנסות במוגבלויות השונות לתלמידי שכבת כיתות ז' בחט"ב "דפנה".

המיזם החל בהרצאה שניתנה על ידי ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי, מנהלת נגישות ישראל צפון-נ.י.צ. והמשנה לראש העיר; בהרצאתה חלקה רויטל עם התלמידים את סיפורה האישי, את סיפור הקמתן של עמותת נגישות ישראל ושלוחתה הצפונית נ.י.צ. ואת העקרונות הבסיסיים של הנגישות וקבלת השונה.

 

התלמידים מתנסים בהליכה עיוורת
התלמידים מתנסים בהליכה עיוורת


לאחר ההרצאה, חולקו התלמידים לקבוצות ועברו בין תחנות התנסות חווייתיות שונות - המדמות התמודדות עם מוגבלויות שונות. בכל תחנה נפגשו בני הנוער עם מדריך עם מוגבלות שחשף בפניהם את עולמו האישי - הקשיים, האתגרים וההצלחות.

בין התחנות שעברו התלמידים היו: תחנה מוגבלות בראייה, שבה התלמידים התנסו במוגבלות בראייה באמצעות ביצוע פעולות עם כיסויי עיניים, תחנת מוגבלות בשמיעה, מוגבלות תקשורתית וכן תחנת מוגבלות בניידות ומוגבלות מוטורית בידיים, בהן עברו התלמידים מסלול מכשולים בכיסאות גלגלים, שימוש והתנסות בביצוע פעולות שונות יומיומיות עם שימוש חלקי וללא מוטוריקה עדינה.

הפעילות בתחנות אוישה ולוותה על ידי מדריכי נגישות ישראל ומתנדבי נ.י.צ., אשר חלקו עם התלמידים את סיפוריהם האישיים המרגשים. במהלך המיזם התגלה שיתוף פעולה מלא של התלמידים ומוריהם, אשר גילו רגישות רבה, אכפתיות והתעניינות בסיפורי המדריכים.

 

בתום התחנות קובצו התלמידים לשיחת משוב באשכול הפיס, בה חלקו את חוויותיהם הנרגשות ואת השינוי שחוו בתפיסת עולמם ובקבלת השונה.

 

התלמידים עברו מסלול מכשולים על כיסאות גלגלים
התלמידים עברו מסלול מכשולים על כיסאות גלגלים


לאחר הפעילות עם התלמידים, חוו מורי חט"ב "דפנה" ויום לאחר מכן מורי חט"ב "אפק" ארוחת נגישות בהנחיית מנהל נ.י.צ. גיורא לב, במהלכה כל מנה נאכלה תוך הדמיית מוגבלות בראייה, פיזית ובשמיעה בליווי סיפור אישי של מדריכי נ.י.צ עם מוגבלות תואמת למנה הנאכלת.

מרגשים במיוחד היו הדברים אשר כתבה מנהלת חט"ב "אפק" אסתי מורגנשטרן:

" ריגשתם את ״משפחת אפק״ בעשייה המבורכת שלכם, בנכונות וברצון האינסופי שלכם לסייע, לתמוך ולשקף לכולנו עד כמה קיים קושי משמעותי בחייהם של האנשים בעלי המוגבלויות השונות.
ניכר שאתם פועלים באהבה ומאהבה ועל כך אתם ראויים לציון ולשבח!
ריגשתם את כולנו! יישר כוח!"

ועוד הוסיפה מזי שניידר, רכזת שכבת כיתות ז' בחט"ב זו:

"המתנדבים עשו עבודתם נאמנה ומכל הלב למען הצלחת המיזם, החל משלב התכנון ועד לשלב הביצוע המופתי. הכול עבד בצורה מושלמת ללא תקלות.
האנשים עם המוגבלויות הציגו את סיפור חייהם, המשלב התמודדות יומיומית בצורה אותנטית מעוררת השראה ומרגשת מאוד. תודה מיוחדת לרויטל וגיורא הנפלאים ולרחל המתנדבת המסורה.
באהבה רבה רבה
.."

 

המורות אכלו את אחת מהמנות ב'ארוחת החושים' עם כיסוי על העיניים
המורות אכלו את אחת מהמנות ב'ארוחת החושים' עם כיסוי על העיניים

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד