Skip to main content

הכרמלית בחיפה

הכרמלית בחיפה הוקמה בסוף שנות החמישים והיא עדיין הרכבת התחתית היחידה בישראל. התנאים הטופוגרפיים קשים אך יש רעיונות להנגשה

 

בתחנות של הכרמלית יש מדרגות רבות ואין נגישות לכיסאות גלגלים. הנושא טופל בהרחבה בתוכנית "יהיה בסדר" בגל"צ (אוגוסט 2010). מנכ"ל ה"כרמלית" גילה רצון להנגיש והוא משתף פעולה עם סטודנטים שחוקרים את אפשרויות ההנגשה. מצד שני, לא ניתנו בראיון הבטחות חד-משמעיות (שלא לדבר על לוח זמנים).
 
יש ב"כרמלית" בעיית נגישות לא רק לאנשים עם מוגבלויות – אין חניונים טובים (אם בכלל) ליד התחנות של הכרמלית. יש בעיה לרוכבי אופניים ולמשתמשים בעגלות תינוק. ראו תלונה ממרץ 2011:
"באופן אירוני הסלוגן של הכרמלית הוא: "8 דקות – ואתה מגיע רענן". בפורים האחרון נסעו בכרמלית מאות הורים לילדים שביקשו להגיע לשכונת הדר מבלי לחפש בה חניה, לאירוע פורים "ארכיפרחיטורה". כל ההורים עם העגלות נדרשו לשאת על כפיים את העגלות של ילדיהם לאורכן של מדרגות – מעלה ומטה – בלתי נגמרות. אין שם גישה לעגלות, לנכים, למבוגרים שמתקשים ללכת. יש שם קטע אחד קטן עם דרגנוע שמהווה כשמינית מכל השטח המדורג".
המתלוננת טרחה לפנות ישירות לרכזת הנגישות בעירייה וקיבלה תשובה פסימית…
 
ביוני 2011 הגיעה תלונה על היעדר בתי אחיזה (מעקה) לאורך המדרגות בתחנות של ה"כרמלית". בתי-אחיזה כאלה חשובים במיוחד למתקשים בהליכה וללקויי ראייה ויכולים להגביר את הבטיחות גם לאחרים. הוספת בתי-אחיזה איננה פרויקט של מיליוני שקלים ואנחנו נבקש להוסיף אותם (לפי התקן) בהקדם האפשרי. כפי שניתן לראות ב"ויקיפדיה", לפחות בחלק מהתחנות יש כבר בתי אחיזה. בסוף יולי 2011 קיבלנו את התשובה המהירה והמעודדת הבאה ממנכ"ל ה"כרמלית":
"הכרמלית תבצע סקר בשטח התחנות באמצעות איש מקצוע ותוסיף בתי אחיזה במקומות המתחייבים".
במקביל הגיעה תשובה דומה מעיריית חיפה:
"במענה לפנייתך הנושא נבדק עם כרמלית חיפה בע"מ ועלה כי קיימים בתי אחיזה ברציפי היציאה מהרכבת (בחלק מהתחנות) וכן בגרמי המדרגות הרגילים המקבילים למדרגות הנעות. הכרמלית תבצע סקר למיפוי המקומות בהם חסרים בתי אחיזה ותפעל להשלמת בתי אחיזה במקומות הנדרשים…".

 
באתר עיריית חיפה אפשר למצוא פרוטוקולים עם דיונים סוערים על הכרמלית, אך טרם מצאנו התייחסות לנגישות לאנשים עם מוגבלויות.
 

בפברואר 2012 אנחנו מתבשרים על "קול קורא" להנגשת ה"כרמלית" והתחנות שלה!

כעבור זמן קצר הקישור נעלם.
 
בסוף 2015 מתחדשת ההתכתבות בנושא בעקבות תלונה נוספת. מנכ"ל ה"כרמלית" הזכיר שאכן היה "קול קורא" אך אין מכרז, אין תוכנית מפורטת ואין מקורות מימון. ממשרד האדריכלים שהשתתף ב"קול קורא" הגיעה אז התגובה הבאה:
"לפני שלוש שנים זכינו בתחרות להתכנון הנגשת הכרמלית.
בפגישתינו האחרונה לפני כשלוש שנים, הבנו כי התקציב לשינוי עתיד להיות מגוייס בעתיד.
מבחינתינו, נשמח להתקדם בתכנון לתוכניות עבודה אם אכן הבשילו התנאים לכך
".
 
בספטמבר 2018 ה"כרמלית" נפתחת מחדש אחרי שריפה גדולה שחייבה החלפה של הקרונות ומכלולים נוספים. השיפוץ המקיף לא נוצל להנגשת ה"כרמלית" והגיעו תלונות על כך. כתבנו להנהלת ה"כרמלית" ובאוגוסט 2018 (כלומר לפני הפתיחה) קיבלנו את התשובה המפורטת הבאה:
 
 
ב- 14.11.2018 הייתה התייחסות נרחבת לסוגיה בתוכנית "יהיה בסדר" בגלי צה"ל. התראיין שם חבר מועצה חדש מסיעת ראשת העיר עינת קאליש-רותם (שניצחה את יונה יהב שבועיים לפני השידור הזה). הוא בעד הנגשת הכרמלית ונקווה לקידום הנושא בהקדם האפשרי.
 
בדצמבר 2021 התפרסמה ב"פייסבוק" מחאתם של מר אורן הלמן (סמנכ"ל חברת החשמל) וגב' ליחי פרנקו על שלט ללא מילים שפירושו "אין כניסה לאנשים עם מוגבלויות":
 
מר הלמן כותב, בין השאר:
"

תשתפו בבקשה: ‏פעם ראשונה שאני רואה שלט שמשמעותו – אין כניסה לאנשים עם מוגבלות. ישראל, 2021.
האפלייה כנגד אנשים עם מוגבלות הפעם היא בכרמלית שבחיפה, שפשוט לא נגישה לאנשים עם כסאות גלגלים.
לא מעניינות אותי הסיבות. הפסקנו לשתוק על מקומות לא נגישים. תירוצים יש בשפע. גם החוק כנראה מאפשר להם. אבל על השוויון של אנשים עם מוגבלות אף אחד לא חושב…

"

 
ביולי 2022 מגיעה ידיעה על תביעה ייצוגית בנושא נגישות הכרמלית ("כלבו", "מגה מוטור").
 
אנחנו ממשיכים לעקוב.

 


מידע נוסף וקישורים

 
 

 

הכרמלית בחיפה

מאמרים נוספים בנושא

הירשמו לנגישון והשארו מעודכנים
תשאירו מייל עכשיו ונדאג שתשארו מעודכנים כל הזמן

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.